Õunapuu Liivika

TALISORT
Malus Domestica

Päritolu: aretatud EMÜ Polli aiandusuuringute keskuses (aretaja Kalju Kask). Sordina registreeritud 2004. aastal. Soovitatavate sortide nimekirjas alates 2013. aastast perspektiisordina

Vili: keskmise suurusega (100–150 g). Munaja või koonilise kujuga õuna karika ümber harilikult viis kühmu, mis mõnel juhul tugevasti välja arenenud. Põhivärvus rohekas- või valkjaskollane. Kattevärvus esineb väiksemal osal õuna pinnast kas erksa või nõrga punaga. Viljaliha rohekasvalge, tihe mahlane, magushapu. Õun sisaldab keskmiselt 7,7 % suhkruid ja 11 mg C-vitamiini 100 g toorkaalu kohta. Väga hea laua ja mahlaõun. Tarbimisaeg oktoobrist märtsini. Säilivusel vilja maitseomadused ei halvene.

Kasv: kasvutugevus keskmine, küllalt püstise ja tihedamapoolse võraga.

Hea säilivusega, väga saagikas(keskmine saak puult 20-30 kg) hakkab varakult vilja kandma. Mõnel aastal vajab õite ja viljaalgmete harvendamist. Talvekindlus hea, haiguskindlus keskmine, mõnel aastal nakatub õunapuu-kärntõppe. Eestis laialt levinud.

Aivar Haak
arlipuukool@gmail.com