Õunapuu Krista

SÜGISSORT
Malus Domestica

Päritolu: aretatud EMÜ Polli aiandusuuringute keskuses (aretaja Kalju Kask). Sordina registreeritud 2007. aastal. Sort on Eesti sordikaitse all. Soovitatavate sortide nimekirjas alates 2004. aastast äri-ja koduaiasordina Eestis laialt levinud.

Vili: keskmine kuni suur (100–200g), ümmarguse kuni laiümmarguse kujuga. Valkjaskollane põhivärvus on suuremas ulatuses kaetud erksa kattepunaga, mis teeb vilja väga atraktiivseks ja kaubanduses hästi müüdavaks. Viljad hea transpordikindlusega. Viljaliha on valge, tihe, hea magushapu maitsega. Õun sisaldab keskmiselt 8,6 % suhkruid ja 9 mg C-vitamiini 100 g toorkaalu kohta. Õunad koristatakse septembri esimesel poolel. Heades säilitustingimustes võib säilida kuni veebruarikuu lõpuni.

Kasv: keskmine. Hea väljumisnurgaga oksad kinnituvad tugevasti tüvele.

Hästi säiliv sügissort, mis hakkab varakult vilja kandma ja kannab igal aastal, väga saagikas(keskmine saak puult 20-30 kg) Talve- ja haiguskindlus hea, võib esineda tüvekahjustusi. Puuduseks võib lugeda viljade varisemist, kui koristusega hilineda.

Aivar Haak
arlipuukool@gmail.com